Здуття живота у кроликів. ШКС — безмовний вбивця. - ВЕТЕРИНАРНА МЕДИЦИНА - Каталог статей - Кролі Дрогобич
Головна » Статті » ВЕТЕРИНАРНА МЕДИЦИНА

Здуття живота у кроликів. ШКС — безмовний вбивця.

Здуття живота у кроликів. ШКС — безмовний вбивця.

 


Лікуємо і рятуємо кролика від ШКС.

Сьогодні ми поговоримо про дуже  небезпечне і досить поширене захворювання кроликів, яке пов'язане з особливістю їх травлення. Я маю на увазі здуття живота тварини, в наслідок зупинки роботи кишковика. У ветеринарії ці симптоми часто дають основу діагностувати таку хворобу як шлунковий — кишковий стаз   або скорочено ШКС. Наслідки його швидкоплинні і сумні. Учора ще ваш вихованець був активний, бадьоро стрибав і їв з апетитом, а сьогодні на очах помирає з роздутим, як футбольний м'яч животом, страждаючи від сильного болю. В цей же час інші його побратими як ні в чому не бувало продовжують бути здоровим. Іноді метеоризм і здуття приймають масовий характер, що спричиняє за собою великі збитки. Чи можна уникнути такого повороту подій, а при необхідності вжити ефективні заходи ?

Що таке ШКС і чому він настає ?

Система травлення кролика вважається самою недосконалою в його організмі і має деякі особливості. Так на відміну від інших тварин, шлунок нашого «зайчика» не має мускулатури для скорочення своїх стінок. Їжа по кишковику рухається під впливом тиску знову проковтуваного корму. Навіть невелика закупорка або чим-небудь виниклий спазм може привести до повної зупинки усього процесу — стазу. (Stasis з грецької — застій, зупинка фізіологічного вмісту в просвіті якого-небудь трубчастого органу.)

Ознаки хвороби : гази, що Скупчуються, в шлунку починають його роздувати, викликати біль, який пригноблює кролика.  Він перестає їсти, пити, перестає рухатися, через якийсь час падає і лежить, витріщивши очі. Само по собі голодування призводить до втрати сил і опірності. Від цього часто температура тіла його падає, це викликає тремтіння. Вже приблизно через декілька годин кролик настільки змучений і знесилений, що не в змозі боротися за своє життя. Як супутнє явище при ШКС, спостерігають порушення в роботі печінки, що ще більше посилює ситуацію.

Досвідчений кролівник навіть без участі ветеринара може визначити кишковий стаз по відсутності калу впродовж 10-12 годин, в'ялій поведінці (часто ховається в кут), відмові від їжі, здуттю живота, зниженню температури температури тіла нижче 37°З, частому диханню і характерному скреготу зубів. Ветеринар додатково може за допомогою прослуховування і рентгена визначити місце закупорки, область скупчення газів і точніше назнчить метод лікування. Це може бути катетер, клізма, ліки, масаж живота. Чим раніше почати лікування, тим вірогідність одужання вища.

 

Які ж кролики потрапляють в зону ризику

захворіти ШКС ?

Відразу обмовлюся, що в цій статті не розглядатиму здуття, що викликається хвороботворними організмами, такими, як кокцидії. Це зовсім інша, хоча і дуже поширена історія, але в цьому випадку захворювання лікується інакше. Тому дуже важливо добре знати ознаки кокцидиозу.

 

Детально про нього можете прочитати тутhttp://krolykdrog.ucoz.com/publ/veterinarna_medicina/profilaktika_i_likuvannja_krolikiv_vid_kokcidiozu/2-1-0-8

Можливі причини: Першопричиною ШКС, так само як і при ряду інших хвороб  може стати стрес тварини. Під стресом треба розуміти будь-які зміни в звичному способі життя вихованця. Наприклад вихід з гнізда, зміна виду кормів, зміна погодних умов, переляк, перевезення на тривалу відстань і так далі

Особливо відмічу першу причину. Помічено, що до здуття живота найбільш схильні кролики у молодому віці, частіше при закінченні підсисного  періоду. Тут позначається відразу декілька чинників. По-перше це перехід з молока на звичайний корм (сіно, зерно, мішанки.). По-друге, недостатня ще кислотність шлунку. По-третє часте попадання в шлунок шерсті з гнізда, яка далі збирається в клубок і стає своєрідним тромбом, намертво закупорює кишковик.

Часто ШКС виникає від неправильного годування або використання недоброякісних кормів. Наприклад, дикі кролики завжди вважають за краще обгризати найбільш молоді і м'які верхівки рослинності, використовують грубу частину рослин лише для сточування зубів. Домашні ж вихованці часто не мають вибору і вимушені поглинати те, що їм дають. Це призводить до підвищеного навантаження на шлунково-кишковий тракт, особливо молоді особини, застою і початку бродіння. І навпаки, після переходу на весняну травичку без поступового привчання або при роздачі мокрої трави (дощ, роса) кролик у кращому разі запоносит, а в гіршому почне роздуватися. Перевіряйте так само траву на відсутність отруйних її видів.

Намагайтеся обмежувати застосування кормів, які за своєю суттю є важкими для переварювання або викликають підвищене газоутворення в шлунку і кишковику.

 До них відносяться капуста, бобові, сіно люцерни або корму з її добавками, бурякове непідв'ялене бадилля, заморожені овочі або силос та ін. Окремо хочу застерегти про небезпеку згодовування кроликам свіжоскошеної трави, яка деякий час знаходилася у валяннях (у скупченому виді) і встигла розігрітися під впливом гнильних бактерій. Це ж торкається неправильно приготованого силосу, що забродив.

Останнім часом у продажу з'явилися крупи швидкого приготування, які не вимагають звичайного варіння. Їх досить на п'ять хвилин залити окропом. Згодовування подібних ноу хау в сухому вигляді кроликові неминуче приведе до розбухання в шлунку і кишковику і тоді усе.

Явища застою їжі частіше спостерігаються у кроликів з малою рухливістю. Навпаки активні пересування сприяють поліпшенню моторики кишковика. Якщо у вас тісні клітини або не дотримані санітарні норми розміщення тварин (перенаселення), намагайтеся періодично випускати своїх кроликів на свободу, щоб вони деякий час проявляли активність. Звичайно треба вжити заходи від вживання неякісної їжі з відкритої місцевості, захисту від собак і т. д. Якщо є можливість, спорудите невеликий вольєр для вигулу своїх кроликів. Деякі кролівники з успіхом використовують звичайну яму для тимчасового (і не лише) притулку в період масового збільшення поголів'я.

Постійно контролюйте якість кормів. Сіно або трава, пестициди, що містять, або інші хімікати згубні для тварин. Якщо у вас є навіть щонайменша підозра на їх присутність, відмовтеся від таких кормів. У багатьох випадках причиною ШКС ставало сіно, що містить плісняву або її спори, які  навіть не видно звичайним оком. Зазвичай неякісне сіно можна визначити по характерному неприємному запаху. Якщо ж пліснява явно є видимою у вигляді окремих вогнищ, раджу триматися чимдалі від такого сіна. 

 

Як врятувати кролика від здуття і ШКС ?

Якщо ви з якихось причин прогавили початковий момент зупинки роботи кишковика у кролика, необхідно вжити екстрені заходи. Кожна втрачена хвилина може зіграти свою рокову роль. Звичайно, найнадійніше звернутися до ветеринара, проте не завжди це можливо (з різних причин), та і час можна упустити. Життя кролика може згаснути вже через декілька годин.

1 Перше, що я завжди раджу в подібних випадках, це терміново, але дуже обережно дістати хворого кролика з клітини і випустити пострибати, якщо він ще на це здатний, злегка поганять його. Причому краще узяти у будинок, де він буде під постійним наглядом, там він витрачатиме менше сил на обігрів тіла (чи навпаки на охолодження). Грілку застосовувати категорично не можна, оскільки додаткове тепло ще більше прискорить процес бродіння.

2 Наступний момент, це застосування Эспумизана, який сприяє зменшенню газів, частково зніме біль і запобіжить можливому розриву кишковика. Дитячий Эспумизан продається в звичайних аптеках. Якщо раптом у вас не виявилося цих ліків в аптечці, то купити його можна навіть вночі в черговій аптеці, що важливо. За допомогою шприца з насадкою або піпетки три рази через кожні три години вводите в ротову порожнину по 2 мл (але не більше 20 крапель на 1 кг живої ваги) Эспумизана. Якщо ж справи зовсім погані, то цю ж дозу застосовуйте через кожну годину Для лікування дорослих кроликів іноді використовують Тимпанол. Роздають його 5 раз на добу у кількості 0,4 мл з додаванням 4 частин води на 1 частину ліків. У доповненню до Эспумизану я застосовую по декілька (до 10 крапель) рослинної олії. Воно одночасно сприяє виходу газів, змащує кишковик і є додатковим живленням. Деякі фахівці радять касторку, але я не пробував, тому нічого сказати не можу.

3 Далі необхідно зменшити страждання тварини від болю, який сам по собі може стати причиною летального результату. Зазвичай ветеринари прописують Но-шпу у вигляді ін'єкцій по 0,2 мл/кг 2-3 рази в день. З успіхом можна застосовувати і інші знеболюючі засоби, наприклад Кетонал. Важливо не переборщити з ними, оскільки спазмолітики можуть повністю і остаточно знищити останні ознаки функціонування кишковика.

4 До речі змусити його знову запрацювати і позбавитися від газів відмінно допомагає періодичний (за годину— два) масаж живота. Для цього треба покласти тварину на коліна або поставити на стіл. Далі обережно, не заподіюючи сильного болю, але з певним натисканням проводите погладжування від шиї до хвоста. Цю операцію проводите впродовж 5 — 10 хвилин, але відразу зменшуйте тиск або зовсім припиняйте, якщо кролик продемонструє, що йому боляче.

5 Тепер самий час потурбуватися про підтримку сил тварини, яка вже багато годин нічого не їла, не пила і знаходиться в знесиленому і зневодненому стані. Та і як вона могла, якщо їй вже і білий світ не милий ? Можна піти найлегшим і перевіреним шляхом, уколоти глюкозу. І це буде правильним і виправданим кроком. Саме так і поступають більшість фахівців з лікування тварин. (Фізіологічний розчин, уколи по 10мл/кг 2-3 рази в день,  змішувати з 5% глюкозою 1:1).

6 При помірному здутті кролик все ж може живитися, проте його слід посадити на найсуворішу дієту. Спочатку взагалі не годуєте годин 10-15. Тільки помалу води. Ніяких фруктів і овочів, навіть зерно протипоказане. Дозволяється годувати тільки якісним сіном. Воду краще замінити захололим ромашковим відваром (чаєм). Я з успіхом практикував і відвар просто на основі сіна, по 50 мл спочатку, потім поступово збільшував норму. Це позначалося дуже сприятливо. Додатково зняти больові відчуття допоможуть разом з ромашкою так само м'ята, меліса. І лише при помітній нормалізації моторики кишковика, зникненні здуття можна поступово вводити терту моркву, а через пару днів і інші фрукти. При різкому відновленні звичайного живлення рецидив як правило повторюється.

7 Необхідно врахувати, що після хвороби і лікування мікрофлора кишковика кролика (набір корисних бактерій, сприяючих травленню) порушена. Порадьтеся з ветеринаром або дізнайтеся у ветаптеке, які препарати є в наявності. Я в основному використовую Ветом, він не викликає побічних явищ. Йогурти тут не підійдуть, оскільки кролики — вегетаріанці. Насильницьке застосування йогуртів може зашкодити.

Коротко про профілактику здуття при ШКС.

·         Постійний контроль за тваринами

·         Правильне збалансоване годування.

·         Чиста вода

·         Поступовий перехід до нових кормів

·         Регулярний вигул і просторі клітини

·         Включення періодично в раціон полину гіркого, кропу, ромашки, кульбаби (взимку в сушеному вигляді) або їх відварів.

·         Видалення пуху при виході кроленят з гнізда.

·         Контроль за якістю сіна і інших кормів.

·         Постійна селекційна робота.

·         Дозоване застосування ліків, особливо антибіотиків.

На останньому пункті зупинюся детальніше. Останніми роками у ряді великих господарств, особливо в Європі, відмічено збільшення кількості випадків порушення травлення у кроликів. Був проведений ретельний аналіз причин такого явища. З'ясувалося, що провиною усьому застосування з метою профілактики різних антибіотиків, як в чистому вигляді, так і в якості добавки до комбікормів. Часте і бездумне застосування ліків знівечило імунну систему кроликів. Через декілька поколінь стали з'являтися особини, не здатні самостійно виграти битву з різними інфекціями, у тому числі і кишковими. Купуючи комбікорми або гранули, обов'язково поцікавтеся про наявність в них можливих біологічних добавок !

Висновок.

ШКС кроликів піддається лікуванню, особливо діагностований на ранній стадії. Якщо навіть у вас немає можливості застосувати увесь перелічений вище арсенал засобів і заходів, застосуєте хоч би прості з них. Часто навіть голодна дієта, масаж, пробіжки-підскоки по кімнаті, та півтори чайні ложки соняшникової олії рятували роздутого кролика. А якщо ще знайдеться і Эспумизан, то взагалі чудово. Бажаю удачі.

Інформація взята з сайту http://pokcer.ru/kak-sluchat-krolikov/

| Автор Володимир Хомяков

 

Категорія: ВЕТЕРИНАРНА МЕДИЦИНА | Додав: Kosmos85 (17.05.2013)
Переглядів: 18464 | Коментарі: 1 | Теги: лікування, вздуття | Рейтинг: 3.2/6
Всього коментарів: 1
1  
Желудочно-кишечный стаз

Болезни кроликов
Желудочно-кишечный стаз – заболевание, характеризующееся замедлением или прекращением перистальтики кишечника.
Этиология. Кишечник кролика может потерять активность по нескольким причинам, включая: стресс; дегидратацию; боль, вызванная другим заболеванием или нарушением (газы, проблемы в мочевом пузыре, инфекции и т.п.); диета, слишком бедная волокном (поэтому кролику необходим постоянный доступ к сену). Причиной также может послужить проглоченная кроликом шерсть, которая закупорила кишечник, болезнетворные бактерии, такие как Clostridium spp. Увеличивая свою популяцию, вызывают скопление газов (следствие этого процесса), что причинит кролику невыносимую боль. Некоторые штаммы Clostridium производят смертельные для кролика токсины.
Симптомы. Заболевание характеризуется образованием очень маленьких каловых шариков или отсутствие шариков вообще, иногда шарики видны и заднего прохода. В некоторых случаях очень маленькие каловые шарики будут смешаны с прозрачной или желтоватой слизью - это указывает на потенциально серьезную проблему - энтерит (воспаление кишечника), который должен немедленно лечиться. Шумы перистальтики в животе при сменяются очень громким урчанием (болезненное брожение газов) или наблюдается полное отсутствие каких-либо звуков. Животное теряет аппетит, сидит со сгорбленной спиной, громко лязгает зубами от боли.
Лечение. Механическое лечение. Массаж живота. Один из самых эффективных методов стимуляции "ленивого" желудка - это аккуратный массаж. Внутренние органы кролика очень нежные, уход должен производиться так, чтобы не ушибить кролика и тем самым не усугубить ситуацию. После ручного массажа можно попробовать применить вибрирующий электромассажер. Такой массаж будет даже более эффективным. Симетикон (Simethicone) - жидкая педиатрическая суспензия или таблетки. Симетикон совершенно необходим, чтобы снять боль от скопления газов, которая обычно сопровождает ЖКС. Слабительные, основанные на масле должны использоваться очень осторожно. Клизма, наполненная теплой чистой водой с очень маленьким содержанием не ароматизированного слабительного, основанного на минеральном масле так же может помочь. Добавление в жидкость для клизмы сернокислого магния (английской соли) в количестве 1 ст.л. на 30-40 мл воды может помочь сконцентрировать жидкость из всего организма кролика в кишечнике, помогая гидротировать содержимое кишечника.
Пробиотики так же могут помочь. Поддержание кролика по средствам подкожных инъекций раствора Рингера - Локка поможет не только сохранить нужный уровень гидратации организма животного, но и так же сохранит баланс электролитов и поможет кролику чувствовать себя лучше вообще. Дегидратированный кролик будет чувствовать себя уставшим и больным. Кролики, страдающие ЖКС часто отказываются от воды и пищи, поэтому очень важно вводить жидкость подкожно.Так же можно использовать ципрогептадин для стимуляции аппетита. Стимуляция аппетита важна для кролика, так как анорексия у кролика может очень быстро привести в язве желудка и серьезной дегенерации печени.
Важность анальгезии в выздоровлении кролика не может быть подвержена сомнению. Кролик, страдающий ЖКС, будет иногда "сдаваться" и умирать только из-за нестерпимой боли в животе. Римадил - антивоспалительный препарат так же показывает хорошие результаты у кроликов. Турбоджесик - анальгетик, дает великолепный обезболивающий эффект уже в достаточно маленьких дозах. Препараты бария могут так же помочь (как кишечный тоник) снять боль и простимулировать перистальтику.
Кролики очень подвержены стрессу, не переусердствуйте с уходом. Может понадобиться несколько дней, прежде чем вы увидите каловые шарики кролика снова и могут пройти недели (две и более), прежде чем кишечник кролика снова начнет нормально функционировать.
Возвращение легких урчаний - хороший признак. Продолжайте выдачу медикаментов, делайте мягкий массаж и предоставляйте кролику общий поддерживающий уход.
Следует следить за температурой тела кролика. Повышенная температура может говорить о том, что у кролика стресс или инфекция, последнее требует немедленного внимания ветеринара. Пониженная температура - еще худший симптом, чем повышенная. Пониженная температура может так же говорить о стрессе или септицемии, бактериальной инфекции, попавшей в кровообращение.

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Друзі сайту
Метизы-94. Сетка, проволока, егоза ________
Форма входу
ПОГОДА
Статистика

Онлайн всього: 2
Гостей: 2
Користувачів: 0
знайти
Корисні оголошення
Block title